Saha Yönetim Sistemi

Sanal POS Yönetimi

Personel Masraf Yönetim Sistemi

Bayi Saha Sistemi

ÇÖZÜMLERİMİZ

SAP Fiori Uygulamaları

SAP Fiori, SAP yazılımı ve uygulamaları için yeni bir kullanıcı deneyimi sağlar. İş onayları, finansal uygulamalar , ve çeşitli self servis uygulamalar gibi düzenli iş işlevlerinde kullanılan uygulamaları kapsar.

SAP Fiori, İK, imalat, finans gibi 300’den fazla role bazlı uygulama sunmaktadır. SAP Fiori ana sayfa uygulamasını açtığınızda, çiçeklerin bir resmini görürsünüz. Fiori, İtalyanca’da ‘çiçekler’ anlamına gelmektedir.

SAP Fiori, tüm iş rollerini uyumlu el aygıtlarıyla gerçek zamanlı olarak sağlar. Masaüstünde, akıllı telefonlarda ve tabletlerde benzersiz yanıt verimi ile basit, kullanımı kolay işlevler üzerinde iş rolleri sunar.

SAP Fiori, kullanıcıların masaüstünde / dizüstü bilgisayarlarında bir işleme başlamasına ve bu işlemi bir akıllı telefondan veya bir tabletten devam etmesine olanak tanıyan çok sayıda cihaz uygulamasını etkinleştirir. SAP, UI5 kullanıcı arabirimine dayanan Fiori Apps geliştirmiştir.

SAP Fiori nasıl doğdu?

SAP ile ilgili yapılan araştırmalardan birinde SAP kullanıcılarının çoğunun uygulamalara erişmek için SAP kullanıcı arayüzü kullandığı tespit edildi. İlgili uygulamalar arasında izin isteği, seyahat talebi vb. yönetici-çalışan etkileşimlerine dair yaygın uygulamalar da bulunmaktadır.

Söz konusu GUI çeşitli işlevleri içeren 300.000’den fazla ekrana sahiptir. SAP en sık kullanılan uygulamaları kontrol etmiş ve daha sonra bu uygulamaları yenilemeye karar vermiştir. SAP Fiori işte böyle ortaya çıkmıştır.

SAP Fiori Tasarım İlkeleri

SAP Fiori UI5 için beş tasarım ilkesi mevcuttur. Bu ilkeler, SAP Fiori’yi basitleştirir ve farklı işlemleri basit görev tabanlı UI uygulamalarına dönüştürür.

 • Rol Tabanlı – SAP, çeşitli SAP işlemlerini parçalamış ve kullanıcılara yalnızca en alakalı bilgileri gösteren güzel kullanıcı etkileşimli uygulamalara dönüştürülmüştür.
 • Duyarlılık – SAP Fiori, SAP HANA’nın gücü ile birleştirildiğinde, benzersiz bir uygulama yanıtı ve sorgu yürütme zamanı sağlar.
 • Basit – SAP Fiori’nin kullanıcı talebine uymasının kolaylaştırılması amacıyla SAP, bu bölümü 1-1-3 senaryo olarak tasarladı. Bu, 1 kullanıcı, 1 kullanım kutusu ve 3 ekran anlamına gelir.
 • Kesintisiz Deneyim – SAP, aynı dile dayalı tüm Fiori uygulamalarını sağlamıştır ve dağıtım ve platformda önemli değildir.
 • Keyifli – SAP Fiori, kullanımın kolaylaşması ve mevcut SAP sisteminde konuşlandırılması için ECC 6.0 ile çalışacak şekilde tasarlandı.

SAP Fiori uygulamaları üç kategoriye ayrılır. İşlevleri ve altyapı gereksinimleri temelinde ayırt edilirler.

 • İşlemsel Uygulamalar (Transactional Apps)
 • Bilgi Tabloları (Fact Sheets)
 • Analitik Uygulamalar (Analytical Apps)
İşlemsel Uygulamalar

SAP Fiori’nin ilk sürümü 25 adet işlem uygulaması içermekteydi. İşlemsel Uygulamaların en önemli özellikleri şunlardır:

 • SAP Fiori’deki işlem uygulamaları, izin isteği, seyahat talepleri gibi bir yönetici-çalışan işlemleri gibi işlemsel görevleri gerçekleştirmek için kullanılır.
 • İşlemsel Uygulamalar, SAP HANA veritabanında en iyi şekilde çalışır, ancak kabul edilebilir bir performansa sahip herhangi bir veritabanıyla birlikte kullanılması da mümkündür. Bu uygulamalar bir kullanıcının masaüstü veya dizüstü bilgisayarın yanı sıra mobil cihazlar üzerinden de basit SAP işlemlerini yürütmesine olanak sağlar.
Bilgi tabloları
 • Durum tabloları işletme faaliyetlerinde anahtar bilgileri ve bağlamsal bilgileri derinleştirmek için kullanılır. SAP Fiori karolarında daha fazla ayrıntıyı inceleyebilirsiniz.
 • Ayrıca bir bilgi tablosunu ilgili tüm bilgi tablolarına yönlendirmenize olanak tanır.
 • Broşürleri kullanarak SAP işlemlerini yürütmek için işlem uygulamalarına geçebilirsiniz. Birkaç bilgi sayfası da coğrafi haritalara dair bir entegrasyon seçeneği sunmaktadır
 • Fiori Launchpad arama sonuçlarında, diğer bilgi tablolarında veya işlemsel veya analitik uygulamalar üzerinden durum sayfalarına dair aramalar gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bilgi sayfaları yalnızca SAP HANA veritabanında çalışır ve bir ABAP yığını gerektirir ve SAP HANA canlı katman 2 mimarisine taşınabilmeleri mümkün değildir.
Analitik Uygulamalar

Analitik uygulamalar, iş operasyonları hakkında rol tabanlı gerçek zamanlı bilgi sağlamak için kullanılır. Analitik uygulamalar, SAP HANA’nın gücünü SAP işletme paketiyle bütünleştirir. Ayrıca ön uç web tarayıcısında büyük miktarda veriden gerçek zamanlı bilgi sağlamaktadır.

Analitik uygulamaları kullanarak temel performans göstergeleri KPI’larını da görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra ticari faaliyetlerinizle ilgili olarak karmaşık toplama ve hesaplamalar yapabilir ve piyasa koşullarındaki değişikliklere göre hemen yanıt verebilirsiniz.

SAP Fiori Analitik uygulamaları SAP HANA veritabanı üzerinde çalışır ve sanal veri modellerini kullanır

SAP Fiori’yi öğrenebilmek için aşağıdaki konularda tecrübe ve bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir:

 • ABAP programı ve nesneleri
 • HTML5
 • JavaScript
 • SAP UI5
 • ERP Uygulama tecrübesi
 • OData ve SAP NetWeaver Gateway
 • SAP HANA

SAP Fiori – Mimarisi

SAP Web Dispatcher (Ters Proxy)

Son kullanıcılar için SAP Fiori mimarisindeki ilk irtibat noktası SAP web yayıncısıdır. SAP web yayıncısı mobil cihazlar veya dizüstü bilgisayarlar üzerinden son kullanıcıların tüm web tarayıcı isteklerini ele alır. Bu nokta tüm HTTP / HTTPS istekleri için bir giriş noktası niteliğindedir ve bir sistemin istekleri kabul etmesi veya reddetmesi gerekip gerekmediğini belirler ve isteğin gitmesi gereken sunucuyu tanımlar. SAP Fiori sistemini reddedebilir veya bağlantıyı kabul edebilir.

İşlemsel uygulamalar herhangi bir veritabanında çalışabilir, ancak bilgi sayfaları veanalitik uygulamalar SAP HANA veritabanının çalışmasını gerektirmektedir.

SAP ABAP Frontend Sunucu

SAP ABAP frontend sunucusu, Fiori sisteminin ve NetWeaver ağ geçidinin tüm arayüz bileşenlerini içerir. Bu arayüz bileşenleri merkezi UI eklentisinden, SAP UI5 kontrol kitaplığından ve SAP Fiori Launchpad’den oluşur. Ayrıca, ürüne özel arayüz içerir. Eklentiler, ilgili işletme süiti için ERP, SCM, SD, MM gibi arayüz geliştirmeyi içermektedir.

SAP NetWeaver Gateway, SAP Business Suite ile hedef müşteriler, platformlar ve çerçeve arasındaki bağlantıyı kurmak için kullanılır. Farklı geliştirme araçlarına oData hizmetleri oluşturmak için geliştirme ve oluşturma araçları sunar.

SAP ABAP Backend Sunucusu

SAP ABAP Backend Sunucusu, iş mantığını ve arka plan verilerini içerir. Gerçek sayfalar için arama modeli ve SAP işletme paketi ABAP backend sunucusunda bulunur.

SAP HANA Veritabanı ve HANA XS Motoru

HANA XS motoru, SAP Fiori’de tüm analitik uygulamaları çalıştırmak için kullanılır. SAP HANA Live aracılığıyla sağlanan Fiori uygulama içeriği ve sanal veri modeli yeniden kullanım içeriği içerir. HANA XS Motor iki bileşenden oluşur:

 • Business Suite için HANA canlı uygulama içeriği.
 • KPI Modelleyici ile Akıllı İş bileşeni.

HANA canlı içerik genişletilebilirlik amacıyla kullanılabilen VDM yeniden kullanım içeriği içerir.

Notlar:

 • SAP Fiori’deki işlem uygulamaları, çalışması için SAP HANA veritabanını gerektirmez ve herhangi bir veritabanında çalışabilir.
 • Fact Sheets, Analitik uygulamalar ve Smart Business, istisna olmadan yalnızca SAP HANA veritabanında çalışır
 • Bilgi Tabloları arama modeli işlevi için HANA gereklidir.
 • Bilgi Tabloları arama modelleri üzerinden istenen veriler doğrudan HANA veri tabanından çekilmektedir.
SAP Fiori – SAP NetWeaver Gateway

SAP NetWeaver Gateway, SAP business suite ile hedef müşteriler, platformlar ve çerçeve arasındaki bağlantıyı kurmak için kullanılır. Farklı geliştirme araçlarına OData hizmetleri oluşturmak için geliştirme ve oluşturma araçları sunar. SAP NetWeaver ağ geçidi, iş mantığı ve içerik için SAP Back-end sistemi için web uygulamalarında daha kolay bir yol sağlar. SAP verisine erişmek için karmaşıklığı da azaltır ve geliştirme süresini azaltmak için kolay arabirimler sağlar.

SAP NetWeaver Gateway: Özellikleri ve Temel Avantajlar

SAP NetWeaver Gateway, cihazlar, ortamlar ve platformları pazar standartlarına dayalı SAP yazılımına bağlamak için basit bir yol sağlayan bir teknolojidir.

Kesintisiz, herhangi bir SAP iş paketi.

 • Basit API’ler geliştirmek için kolaylık sağlayın ve herhangi bir araç bilgisi gerektirmez.
 • REST, ATOM / OData temel alınmıştır. REST hizmetlerini ve OData / ATOM protokollerini kullanarak, SAP bilgisi olmaksızın herhangi bir programlama dili veya modeli aracılığıyla SAP uygulamalarına bağlantı sağlar.
 • Eclipse, Visual Studio 2010 ve XCode gibi tanınmış IDE’ler için eklentiler sağlar

Avantajları

 • Arka uçta geliştirme izni olmaksızın UI’da değişiklikler yapılmasına izin verir.
 • Tüm UI sorunları için tek bir bakım noktası sağlar.
 • Fiori Apps’in temalı olarak markalanması için merkezi bir yer sağlar.
 • Arka uç sisteme tek bir erişim noktası sağlar.
 • Arka plan sistemine doğrudan erişim olmadığı için güvenliği arttırılmıştır.
 • Meta verilere (DDIC) ve iş verilerine doğrudan yerel erişim ve verilerin tekrar kullanımı kolaylığı.

Dezavantajları

 • Ayrı bir SAP NetWeaver Gateway sistemi gerektirir.
SAP Fiori – Launchpad

SAP Fiori Launchpad, mobil ve masaüstü cihazlarda Fiori apps sistemine giriş noktası olarak bilinir. Fiori sisteminde çeşitli tilelar içerir. Tilelar farklı Fiori Apps’a erişmek için kullanılan kare nesnelerdir. Bu karoya erişim kullanıcı rollerine dayanır. SAP Fiori tileları birden fazla aygıt türü üzerinde çalışır ve işlem, analitik, bilgi sayfası ve akıllı iş uygulamaları gibi iş uygulamaları için tek bir erişim noktası sağlar.

SAP Fiori Launchpad-Temel Gerçekler

SAP Fiori Launchpad ile ilgili bilinmesi gereken ana hususlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Web tabanlı giriş, platformlar ve cihazlar arasında SAP Business uygulamalarını kullanmayı gerektirmektedir.
 • Son kullanıcılar tema, arama entegrasyonu, özelleştirme gibi özellikleri kullanarak yüksek üretkenlik sağlamaktadır.
 • Birden fazla cihaz türü kullanan son kullanıcılar için tek giriş noktası sunmaktadır.
SAP Fiori Launchpad – Temel Avantajlar

SAP Fiori Launchpad’i kullanmanın size sağlayacağı başlıca avantajlar aşağıdaki gibidir.

 • Belli roller veya kişiler için uygulama kullanımını tanımlayabilme imkanı
 • Tek bir ana sayfa kullanımı
 • Kişiselleştirme
 • Duyarlılık
 • Tek oturum açma
 • Kurmaca
 • Arama
 • Yer imleri
 • Sayfa / gezinme geçişleri SAP Fiori Launchpad – Anahtar Değerler
 • Basit – sezgisel, kolay ve tutarlı kullanıcı deneyimi
 • Rol tabanlı – basitleştirilmiş rota tabanlı gezinme ve iş fonksiyonu erişimi
 • Bağlamsal – gerçek zamanlı, bağlamsal ve kişiselleştirilmiş erişim.
 • Duyarlı – tek bir kullanıcı deneyimi ile çapraz cihazlar, sürümler ve kanalların tüketilebilme imkanı
 • Çoklu platform – birden fazla platformda çalışması planlanmaktadır – ABAP (bugün mevcuttur), SAP Portal, SAP HANA Cloud Portal ve HANA